Japan Media Arts Festival  

22nd
Animation Division : Award-winning Works List

Grand Prize

La Chute

Animated short film

Boris LABBÉ [France]

Excellence Award

The Girl Without Hands

Animated feature film

Sebastien LAUDENBACH [France]

Excellence Award

DRAGON PILOT: Hisone & Masotan

Animated TV series

HIGUCHI Shinji [Japan]

Excellence Award

penguin highway

Animated feature film

ISHIDA Hiroyasu [Japan]

Excellence Award

OKKO’S Inn

Animated feature film

KOSAKA Kitaro [Japan]

New Face Award

Invisible

Animated short film

YAMASHITA Akihiko [Japan]

New Face Award

Am I a Wolf?

Animated short film

Amir Houshang MOEIN [Iran]

New Face Award

The Little Ship

Animated short film

Anastasia MAKHLINA [Russia]

Jury Selections

A Place Further than the Universe

Animated TV series

ISHIZUKA Atsuko [Japan]

The Spirits of Cairn

Animated short film

SOEJIMA Shinobu [Japan]

I want to eat your pancreas

Animated feature film

“I want to eat your pancreas”Production Team (USHIJIMA Shinichiro, Representative) [Japan]

Life Ain’t Gonna Lose

Animated short film

MOMOSE Yoshiyuki [Japan]

My Little Goat

Animated short film

MISATO Tomoki [Japan]

MIRAI

Animated feature film

HOSODA Mamoru [Japan]

FLUFFICTION

Animated short film

IMAZU Yoshiki [Japan]

Liz and the Blue Bird

Animated feature film

YAMADA Naoko [Japan]

Mogu and Perol

Animated short film

GODA Tsuneo [Japan]

Blue Flight

Animated short film

Yirui TIAN [China]

A Fly in the Restaurant

Animated short film

XI Chen [China]

B: The Beginning

Streaming video

NAKAZAWA Kazuto [Japan]

Carlotta’s Face

Animated short film

Frédéric SCHULD / Valentin RIEDL [Germany]

Circuit

Animated short film

Delia HESS [Switzerland]

Conception: Catie + Jen

Animated short film

Moth Studio [United Kingdom]

DEVILMAN crybaby

Streaming video

YUASA Masaaki [Japan]

Five minutes to sea

Animated short film

Natalia MIRZOYAN [Armenia]

Honour

Animated short film

Frederic SIEGEL [Switzerland]

Love Me, Fear Me

Animated short film

Veronica SOLOMON [Romania]

Le Mot

Animated short film

BAEK Miyoung [South Korea]

MIMI

Animated short film

FUKAYA Lisa [Japan]

Mom’s Clothes

Animated short film

Jordan WONG [United States]

NEKO NO HI – CAT DAYS

Animated short film

Jon FRICKEY [United States]

Neuralism

Animated short film

Glenn MARSHALL [United Kingdom]

Not Today

Animated short film

Marine JACOB [Belgium]

Somewhere Soft

Animated short film

YOSHINARI Satoe [Japan]

Space Between Stars

Animated short film

Samuel W. BRADLEY [Canada]

THE LOST GARDEN

Animated short film

Natalia CHERNYSHEVA [Russia]

WATER IN THE CUP

Animated short film

KATO Ikuo [Japan]

32-Rbit

Animated short film

Victor OROZCO RAMIREZ [Mexico]

back to top